top of page

FINALISTA KONKURSU

PREMIO CLARIN DE NOVELA 2018

Thrillery z Patagonii

Szary okup

Cristian Perfumo

 

wersja ebook / drukowana

Puerto Deseado, Patagonia, Argentyna, 1991 r.

 

Raúl pracuje na dwóch etatach, aby związać koniec z końcem. Gdy budzi się rano, by pójść do pierwszej pracy, zauważa, że coś jest nie tak. Całe miasteczko jest pokryte warstwą wulkanicznego popiołu, a jego żona, Graciela, znika z domu.

 

Wszystko wskazuje na to, że Graciela gdzieś wyszła w nocy... do chwili, gdy dzwonią porywacze. Instrukcje są jasne – jeśli chce ją jeszcze zobaczyć, musi oddać półtora miliona dolarów, które ukradł.

 

Rzecz w tym, że Raúl niczego nie ukradł.

 

Psychologiczny thriller, którego akcja obejmuje dramatyczne wydarzenia, które trwale zapisały się w historii Patagonii: erupcję wulkanu Hudson.

Książka autora finalisty konkursu literackiego Premio Clarín de Novela 2018 i laureata Nagrody Literackiej Amazon 2017.

Napisali o książce:


"Szary okup" to niesamowicie dramatyczny thriller psychologiczny. Sytuacja jest nadzwyczaj niebezpieczna. Otaczająca aura potęguje grozę. Raul decyduje się na działania, o które by się w życiu nie podejrzewał. Niestety, musi działaś sam. Chcąc być lojalnym obywatelem znalezione miliony oddał policji. To był jego największy błąd, który zaważył na jego i nie tylko jego, dalszym życiu.
Akcja toczy się również w 2018 roku. Dwadzieścia siedem lat po wybuch wulkanu Hudson i wydarzeniach, które nadal nie dają Raulowi o sobie zapomnieć".

"Historia niesamowicie wciągająca, emocjonalna. Zawłaszcza. Do pochłonięcia w kilka godzin. Nie da się odłożyć. Chapeau Piotr Jarco. Jak zwykle, tłumaczenie rewelacyjne. CZYTAJCIE!"

Anna Pruska na lubimyczytac.pl

Książkę „Szary okup” czytałam jako e-booka. Cieszę się jednak, że została wydana również w wersji papierowej z uwagi na to, że te w dalszym ciągu są o wiele bardziej popularne – a jest to pozycja, którą zdecydowanie warto przeczytać. Tym bardziej ubolewam nad tym, że dotychczas widziałam ją niewiele razy, z czego wyciągam prosty wniosek: powinna być o wiele bardziej promowana, miast ginąć w gąszczu najbardziej znanych (i często o wiele gorszych) propozycji czytelniczych. To świetnie skonstruowany thriller, który porwał mnie od pierwszej strony, nie wypuszczając z przykurzonych pyłem objęć aż do ostatniej kartki. Narracja prowadzona jest w dwóch liniach czasowych (obecnej i przeszłej, sprzed 27 lat), które z każdym kolejnym rozdziałem zazębiają się ze sobą coraz bardziej, w końcu tworząc dobrze naoliwioną, choć ubrudzoną bardzo ciemnym, mrocznym smarem, maszynę. Machinę konsekwencji złych decyzji, podążenia ścieżką A, zamiast ścieżki B, mnóstwa tragedii i zniszczonych żyć – wszystko to w atmosferze grozy i niepokoju, które tak bardzo sobie ukochałam. „Szary okup” to świetna propozycja dla wszystkich tych, którzy lubią niebanalne pomysły na fabułę, dreszczyk emocji, niegasnące zaciekawienie i… po prostu doskonale skonstruowane thrillery. Sądzę, że gdyby takie książki były bardziej promowane, ilość fanów tego gatunku zdecydowanie by wzrosła. Przeczytaj. I zastanów się co zrobisz, kiedy każdy uczynek przykryje pył – a Ty będziesz widział już tylko własne sumienie. Czarne? Białe? A może szare? Jak wiele uczynisz, by uratować ukochaną osobę? 9.5/10!

instagram.com/thrillerly

Kochani świetny thriller bardzo nietuzinkowy. Doskonale napisany!! Świetna dynamika akcji, doskonała fabuła, multum emocji a także szczypta historii. To co mie urzekło w tej powoesci to to że była pisana jakby w dwóch sterfach czasowych jedna w latach dzieiedziesiatych gdy Raúl był młodym mężczyzną i druga w latach dwutysięcznych gdy to nasz główny bohater był już dużo starszy miał syna i spisywał swoje dzieje na papier.
Świetne doświadczenie jeżeli chodzi o tak zróżnicowany czas. Poglad na tą samą codzienność z dwóch perspektyw wiekowych. Cos pieknego. Nie można było zgadnąć co będzie na końcu tej powieści ani nie byłam wstanie wyprzedzić biegu wydarzeń. Książka lekko napisana, wciągająca, bardzo nasycona emocjami. Krótko mówiąc doskonała 😃
Wszystkich fanów thrillerów, kryminałów zachcem do sięgnięcia po tą książkę.

Joanna na lubimyczytac.pl

Czasy obecne przeplatają się z przeszłością, nie od razu wiadomo co, jak i dlaczego, chociaż domyślałam się kto, nie byłam pewna jaki będzie koniec. Mnie się podobało.

Euka na lubimyczytac.pl

„Szary okup” to jeden z tych thrillerów, od których człowiek naprawdę nie potrafi się oderwać.

Akcja jest szybka, tutaj nie ma miejsca na zbędne opisy, czy czynności bohaterów, które mają na celu chyba jedynie zapełnić strony książki. 

Jeśli nie czytaliście jeszcze literatury rodem z Ameryki Południowej - będzie to idealny start ☺️👍🏻🔥

Jestem szczerze zachwycona, gdyż książkę czytało się szybko, z emocjami i bez momentów nudy.

Monika na lubimyczytac.pl

kup

Wersja ebook:

druk
Cristian Perfumo1_edited.jpg

Cristian Perfumo

 

Cristian Perfumo jest autorem thrillerów osadzonych w argentyńskiej Patagonii – miejscu, w którym się urodził i wychował. Jego pierwsza powieść inspirowana prawdziwą historią, „Zatopiony sekret” (El secreto sumergido) (2011), doczekała się ośmiu wydań oraz tysięcy egzemplarzy sprzedanych na całym świecie.

 

W 2014 roku opublikował „Gdzie pochowałem Fabianę Orquerę” (Dónde enterré a Fabiana Orquera), której wydanie wznawiane było kilkukrotnie. W lipcu 2015 roku została ona siódmą najlepiej sprzedającą się książką na Amazonie w Hiszpanii i dziesiątą w Meksyku.

Jego trzecia powieść, „Łowca oszustów” (Cazador de farsantes) (2015), to kolejny mroźny i wietrzny thriller. „Kolekcjoner strzał” (El coleccionista de flechas) (2017) zdobył Nagrodę Literacką Amazon, pokonując tym samym ponad 1800 tytułów autorów z 39 krajów. Zostanie ona także wkrótce sfilmowana.

 

Szary okup” (Rescate Gris) (2018) był finalistą konkursu Premio Clarín de Novela 2018, jednego z najważniejszych wydarzeń literackich w Ameryce Łacińskiej, a następnie został opublikowany przez wydawnictwo Suma de Letras.

 

W 2020 roku Cristian Perfumo wydał „Złodziei z Entrevientos” (Los Ladrones de Entrevientos), opowieść o napadzie na kopalnię złota. Książka ta uznawana jest przez krytyków za patagoński odpowiednik „Domu z papieru”.

 

Niedawno ukazały się również „Zbrodnie na lodowcu” (Los crimenes del glaciar) (2021) oraz „Kości Sary” (Los huesos de Sara) (2022).

Jego książki doczekały się tłumaczeń na język angielski i francuski, wydań w formie audiobooków oraz wersji w alfabecie Braille'a. Cristian spędził kilka lat w Australii, obecnie mieszka w Barcelonie.

bottom of page