top of page

„Waldek” w Muzeum Powstania WarszawskiegoSkąd ta radość na mojej twarzy? Zaraz Ci opowiem.


Historia Waldka Grodka zakończyła się 12 grudnia 2010 r. Tego dnia zamknął oczy na zawsze.

Ale wcześniej mógł zobaczyć spisaną przez żonę, Blankę Miosi, i wydaną jako książkę, historię swojego życia.Powieść została wydana w 2008 r., a jej historia jest równie ciekawa co losy jej bohatera.

Już niedługo po premierze w barcelońskim wydawnictwie Roca Editorial jeden jej egzemplarz, z rekomendacji krewnego Waldka, p. Adama Nowickiego, znalazł swoje miejsce w Muzeum Powstania Warszawskiego, które zainteresowane okupacyjną tematyką powieści włączyło ją do swoich zbiorów bibliotecznych.

Na ten ślad natknąłem myszkując po blogu peruwiańskiej pisarki.Zaintrygowany wiadomością skontaktowałem się z Muzeum i dzięki uprzejmości pracowników Działu Archiwum Historii Mówionej mogłem wziąć do rąk pierwszy egzemplarz, który znalazł się w Polsce.Oryginalny tytuł książki brzmiał „La Búsqueda. El niño que se enfrentó a los nazis” (Poszukiwanie. Chłopiec, który przeciwstawił się nazistom). Zmienił się on, podobnie jak zmieniła się graficznie okładka książki, która do dziś doczekała się tłumaczeń na język francuski, niemiecki, angielski oraz chiński.


Więcej o książce przeczytasz tutaj

Comentários


Os comentários foram desativados.
bottom of page